Zasady bezpieczeństwa w miejscu pracy

Ustanowione prawem zasady zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy nie zostały stworzone po to, aby utrudnić życie przedsiębiorcom i narazić ich na dodatkowe koszty. Zatrudniając pracowników trzeba pamiętać o tym, że bierze się za nich pełną odpowiedzialność, dlatego też ochrona ppoż i wszelkie inne przepisy, które zostały prawnie ustanowione mają całkowite uzasadnienie w praktyce. Przedsiębiorcy mają do tego dość sceptyczne nastawienie. Wiedzą bowiem, że pracownicy nie do końca przestrzegają przepisów.

Warto jednak odpowiedzieć sobie w tym miejscu na pytanie z czego to wynika? Być może najlepszą odpowiedzią będzie tu brak szerzenia wśród zatrudnionych świadomości, że przepisy te są po to, aby ich życiu i zdrowiu w czasie pracy nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. Dziś na rynku dostępne są najróżniejsze systemy ppoż, dzięki którym ryzyko wypadków znacznie się minimalizuje. Jeśli jednak pracownicy sami nie zechcą o siebie zadbać to nawet najlepsze sprzęty nie pomogą.

Na szkoleniach teoretycznych jak i praktycznych z zakresu ppoż wykwalifikowana osoba powinna przedstawić zatrudnionym nie tylko sposób zachowania się podczas ewentualnego pożaru, ale musi wyjaśnić również, dlaczego jest to ważne. Nie jest to proste zwłaszcza zważywszy na to, że zatrudnieni, którzy mają wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie mimowolnie bagatelizują przebieg szkolenia oraz jego treść. Jeśli to się zmieni to na pewno rzadziej będziemy słyszeć w mediach o wypadkach i o to przedsiębiorcy powinni zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *